ManşetPazarlama

Neden pazarlamacı oldum?

* Bu yazı Seth Godin’e ithaf edilmistir.

Gelelim neden pazarlamacı olduğuma.Bu sorunun cevabını biraz Orhan Pamuk’a öykünerek vereceğim.

Üniversite ikinci sınıftayken geçiş notumuz 60 idi. Pazarlama İlkeleri finalinden 55 almıştım. Benimle aynı durumda olan Sercihan ile de konuşan hoca, ertesi gün saat 13:00’da odasına gelmemizi ve içimizden birine kanaat kullanıp geçireceğini söylemişti. Küçük bir sözlü sınav yapacaktı anlaşılan. Ertesi gün 13:00’da oradaydım ama Sercihan çok daha önce gelmişti ve hocanın odasından gözleri ağlamaktan şişmiş olarak çıktığında ne olduğunu anlamamıştım ilkin. Odaya girdiğimde hoca Sercihan’ın kağıdına tekrar baktığını ve geçtiğini söyledi. Bir seçim yapmıştı ve finali veremezsek seneye tekrar dersi alacağımızı da bilerek ağlayıp-zırlayan Sercihan’ı geçirmişti. O gün hocaya “Ben senden daha iyi bir pazarlamacı olacağım.” demiş ve ertesi yıl geçmiştim. Bu hikaye yüzünden pazarlamacı oldum.

Üst kattaki komşunun “Aman evladım kapıyı kapat, yoksa pazarlamacılar girer.” lafına gıcık olduğum için pazarlamacı oldum.

Muhasebeden nefret ettiğim, iktisadı farazi bulduğum, hukuk derslerinden sıkıldığım için pazarlamacı oldum. Mühendis olamadığım ve öğretmen olmayı istemediğim için pazarlamacı oldum. Konuşmayı, üretmeyi, gülmeyi, espri yapmayı, enerjik olmayı sevdiğim için pazarlamacı oldum.

Benden başka bir şey olmayacağı için pazarlamacı oldum. Popüler olmak için pazarlamacı oldum. Eve ve sosyal yaşantıma taşıyacağım bir işim olmasını arzu ettiğim için pazarlamacı oldum. Kotler’i ve Godin’i kıskandığım için pazarlamacı oldum. İşlerini büyütmeyi isteyip de hep bir yerlerde tekleyen babama bir yardım olur diye pazarlamacı oldum. Yeni şeyler öğrenmek için pazarlamacı oldum. Esnek olmaya inandığım için pazarlamacı oldum.

Memleketime yatırım yapabilmek için pazarlamacı oldum. Dışında bırakıldığım kapılardan girebilmek için pazarlamacı oldum. İstanbul’u dünya başkenti, Türkiye’yi dünya incisi yapmak için pazarlamacı oldum. Pazarlamayı sevin diye pazarlamacı oldum.

Ve aklınıza gelen tüm nedenlerden ötürü pazarlamacı oldum. Bunları yazmaktan gurur duyduğum için pazarlamacı oldum.

Doğum günüme pazarlamayı severek girmek için pazarlamacı oldum. Siz niye oldunuz ya da olmadınız bilmek isteyecek kadar meraklı olduğum için pazarlamacı oldum.

Comment here