ManşetPazarlama

Ah Apple! Ah be Steve Jobs!

2001 yılında, Apple ilk iPod’u piyasaya sürdü ve kullanıcıların binlerce şarkıyı avucunun içinde taşımasını sağladı. Açıkçası Paris Hilton vb. ünlüler taşlarla süslü, pembiş kılıflarla her davette onunla poz vermese bu kadar gündeme gelir miydi bilmiyorum. O dönem bir yazılım – donanım firmasında çalışıyorum. Blog daha yok ortalarda. Ben de firmama ısrar ediyorum iPod toptancısı olun, çok tutacak bu ürün diye. MP3’ten bir farkı olmayan ama dehşet pahalı olan bu ürünü kim alır ki, dediler haklı olarak. Neyse sonra insanlar üstüne kat kat para vererek bu yeni oyuncaktan aldı ve bu küçük müzik kutusu Apple’nin yüzünü güldürdü.

Sonra rahmetli Steve girdi hayatımıza. Evet, iPhone’dan önce o girdi. Merak ettik. Öldük onun elindeki iPhone’ye sahip olmak için. Elinde iPhone olan herkesi kıskandık, bizim de olacak dedik. Sonunda oldu. Fakiri de zengini bir eşya kullanımında eşitledi bu akıllı telefon. Apple yerinde durmadı. Bolluk paradoksunun içinde bizi çevirdikçe çevirdi. Neredeyse her yıl yeni ürünler çıkardı. O çıkardı biz aldık, o yeni dedi biz yeniledik.

iPhone 7’ye kadar Android kullanıcıları ile hep kavga ettim. Lovemarkım tabi, kolay mı? Ama Steve öldü ve sanırım Apple onun mirasını buraya kadar taşıyabildi. Çünkü artık iPhone fanı olan beni bile kaybetmeyi başaracak hamleler yapıyorlar. Telefonumun garanti süresi biter bitmez şarjının dayanma süresinin yarıya inmesi, birden bire kapanıp açılmalar, şarjı varken bir anda şarjın sonunu görmeler, aşağı bir versiyondasın diyerek uygulamaların güncellemesini yapamamalar falan… Yeni modeller ise araba fiyatına dayandı.

Geçenlerde artık dayanamadım ve mail attım. Hiç yakışıyor mu sana bu haller Apple, dedim. Kulaklıktan, kılıftan, şarjdan envai çeşit aksesuara her şeyi satan, kendi cumhuriyeti olan bir markasın sen. Senin ciron değme devletlerde yok. Birazcık olsun kullanıcılarına yüzünü çevirsen, bu cumhuriyeti onlar ayakta tutuyor desen olmaz mı?

Olmaz diyorsan, biz de sana olmaz deriz. Ne olacak yani, artık çamaşır makinesi yapabilen her firma kasınca akıllı telefon da yapabiliyor…

Apple ürünleri tarihi için güzel bir kaynak var. Şuraya tıklayınca…

Comment here