GenelPazarlama

Sunumun tasarımı mı içeriği mi?

Geçen haftalarda bir müşteri adayımıza sunuma gittik.  Sunumdan sonra değerlendirme yapmak üzere ekip arkadaşlarımla konuşurken mühim bir meseleye takılıp kaldık. Bir arkadaşım sunumda tasarımın ön plana çıkması gerektiğini şiddetle öneriyor ve “Müşteriler biz projeyi anlatırken sunumu inceliyor. O esnada sunumun tasarımı çok önemli. Eğer üzerinde özenle çalışılmış bir sunum tasarımı varsa, işimiz çok kolaylaşır.” diyordu.

Bir başka arkadaşımız ise sunumda içeriğin önemine vurgu yapmaya başladı. “Öyle bir içerikle vermeliyiz ki sunum dosyasını, orada biz olmasak bile bizi ve yapmak istediğimiz işi müşteri çok iyi anlamalı.” diye fikirlerini dile getiriyordu.

Madem böyle bir konuya girdik o halde bana düşen de bunu yazmak olmalı dedim geçtim klavye başına:)

Ders başlıyooor! Sunum Hazırlama Teknikleri;

– Evvela sunum önemlidir ama unutmayın sunan daha da önemlidir!

–  Sunumunuzda her şeyden önce “Ne yapmak istediğinizi” “Nasıl Yapacağınızı” vurgulayın!

–  Kurduğunuz cümlelerin kısa, öz olmasına dikkat edin ve uzun anlatımlardan çekinin!

– Çarpıcı cümlelerle konuya dikkat çekin!

– Kullanacağınız görselleri iyi seçin! Bazen seçtiğiniz görsel konuyu temsil etmiyor olabilir ve bu sizi dinleyenlerin zihninin çoktan oradan uzaklaşmasına neden olabilir.

– Sunum tasarımınızı kişiselleştirin. Hazır sunumlar basitlik algısına neden olabiliyor.

– Sunum tasarımında kimse sizden uçmanızı beklemiyor. Sadelik her zaman işe yarar. Bembeyaz bir sayfada bazen küçücük bir papatya nasıl güzel durur:)

– Sunumunuzu kısa tutun. Ancak buradan tek sayfalık bir şey gelmesin aklınıza. En az 4, en fazla 15 sayfa gibi bir sınırlama beklemeyin benden. İşinize ve sunumunuza göre sayfa sayısı değişebilir. Ama dünyanın en keyifli sunumu bile olsa 25. sayfadan sonra dinleyiciyi kaybedersiniz:)

– Çok ciddi görünüm vereceğim derken iç karartan, sürekli istatistik veren ya da tam tersi her yanından renkler, ikonlar fışkıran sunumlardan uzak durun:)

Ben böyle diyorum ama sizin de fikirlerinizi almak isterim doğrusu. Belki de ben yanılıyorumdur ve janjanlı sunumlar iş görüyordur:)

Comment here