Genel

Pay-laş-mak Üzerine


Samime:
-Ben paylaşmayı çok severim Arzu. Lütfen şu çikolatanın yarısını ye, yeni aldığım çanta senin şu kıyafetine çok uyumlu sen de tak, ödevine yardım etmeme izin ver ne olur.
Arzu:
-Teşekkür ederim. Anlaşılan paylaşmayı seviyorsun. Dostum!
(Kısa bir ara)
Samime:
-Bu çikolatanın yarısı nerde? Lanet olası çantamı bulamayınca ödüm koptu. Ödevini niye yalnız yapmıyorsun ki?
Arzu:
-Paylaştık sanıyordum:(

Bazen paylaşmak için kelimeler yetmez. Hakikaten pay-laşmayı bilmeli ve paylaştıkça büyüdüğünüze inanmalısınız da. Şirketler müşteri ile kaliteyi+azami faydayı, çalışanı ile bilgiyi+kazanımı paylaşmayı öğrenmelidir. Bizim işimiz paylaşmaktır sloganınız, iş paylaşıma gelince ortalıktan silinmekle eşdeğer değildir. Bir şirket için aslolan iki değer vardır.
1) Müşteriler
2) Çalışanlar
Eğer şirketi, bu iki gruba onların rızası alınacak seviyede üleştiremiyorsanız, hatta bu kavrama sıcak bakmıyorsanız; şirketinizin en güzel köşesinde vergi levhanızla çekilmiş fotoğrafınızla, DİE’nin “son 3 yılda kapanan şirketler” sıralamasına girmeye aday olduğunuzu tahmin etmek zor olmayacaktır.
Sadık çalışan ve müşteri oluşturma. Şimdilerde Platon’un “Ütopya”sından bile daha ulaşılmaz duruyor. Uzun bir süre de öyle olacağa benziyor. Zor ve hatta ulaşılması imkansız bir hedef midir bu? Çokta zor değildir aslında. Çünkü, herkes aynı şeyi istiyor: DAHA İYİSİNİ! Birbirimizi anlıyoruz. Sadece zincirleme bağlı olduğumuzu anımsamıyoruz.
motivasyonu iyi çalışan—>memnun müşteri—->kazanan şirket
Birinde aksama olursa, hepsi aksıyor. Biri çok iyi hareket ederse, diğerleri de iyi olmak için neden buluyor.
Bir de samimiyet meselesi var. Biz çalışanlarına iyi davranan, müşterilerini memnun etmekten zevke alan bir şirketiz derken, hem çalışnlarınızın hem müşterilerinizin gözüne ışıl ışıl bakmaktan korkmayın. Korkuyorsanız, gözünüzü kaçırıyorsanız samimi değilsinizdir. Amaaaaan! bir çalışan gider, biri gelir, bir müşteri küser bir müşteri gelir diyenlerdenseniz;
Haklısınız biri gider biri gelir, biri gider biri gelir, biri gider biri gelir….Siz hep sayarsınız. Sayı biri hiç geçmez.

Comment here