Marlboro’nın yeni yüzü, Philip Morris ve Kalbime Gömerim O Zaman efsanesi

Geçen pazar arkadaşlarlarımla Üsküdar gezmesindeydim. Genelde arkadaşlarım sigara içmez ama her nasılsa içen {:)} arkadaşlarımdan birinin sigara paketi dikkatimi çekti.

Babam esnaf olduğu için, uzun yıllar sigara satmışlığım vardır. Halk arasında bilinen adı ile Malbora hep klas bir sigara olmuştur. Almancıların, zenginliğin sembolü gibiydi bir zamanlar.

Sigara standımızda Bafra, Maltepe, Samsun ve Tatlısert’in yanında kral gibi dururdu. Hep uzundu o vakitler boyu. Bir tek bandrolleri fark ederdi. Sarı ve mavi bandrollü olurdu. Özellikle mavi bandrollu isteyenler de benim gözümde bir başkaydı. Ne hikmetse Camel bizde pek tutmamıştı. Üzerindeki deve resmi, Arap sigarası imajı verdiğinden midir, içimi sert olduğundan mıdır ne ise pek satılmazdı. Böyle şimdiki gibi kutuda sigara ben hatırlamıyorum. Bir de bayan içicilerimiz kısıtlıydı. Şimdi Maşallah bu konuda kadın-erkek eşitliğini yakaladığımız ender alanlardan biri.

Nerden nereye geldim? Sadece Marlboro’nun yeni metalik renkli kutusunu beğendiğimi yazacaktım.

Bir de şu Philip Morris efsanesi var. Nette yeni kutunun fotoğrafı var mı diye bakarken, Marlboro ile ilgili on yüz milyon sitede aynı öyküyü okudum. Yok Marlboro kötü durumdaymış, yok adamın teki gelip boş Marlboro kutularını ABD’lilerin tepesinden uçakla atmış, bu kutuları gören halkta, bu kadar insan Marlboro içiyorsa ben niye içmeyeyim demişmişte, şirket batmaktan kurtulmuşmuş, o adamda Philip Morris’miş. Tam bir ağızdan ağıza pazarlama(womm) örneği vesselam.

Bir womm örneği de bugünlerde aldı başını gidiyor. Hayalet Sevgili parçasına uydurulan hikaye ile birlikte birden şöhret basamaklarını 8’er 8’er atlayan İrem kıza rakip çıktı. Hapiste olduğu için müziksiz kaydı bulunduğu iddia edilen, kimine göre Gökçe Kırgız’a, kimine göre Seda’ya ait olan “Kalbime Gömerim O Zaman” şarkısı indirilme ve düzenleme rekorlarına koşuyor. Ne diyelim. İşte net mecrası, işte yaratıcı hikayeleriyle insanlar!

Comment here