GenelPazarlama

Şirkette İşler Kötü İse

Bugün 1 yıldır çalıştığım şirketimde ilk defa cumartesi mesaisine kaldım. Eleman alımı yapıyoruz. (Haddim olmayarak, ileriki günlerde, nasıl iş başvurusu yapılmaz, diye bir yazı yazacak kadar tecrübe edindim.) Sevgili işverenim, daha önceki yazılarıma da bakılırsa, aldığı kararlarının yanlış gittiğini anlayınca yine bana hak verdi. Ama geç oldu.

Uzun zamandır şirkette işler istenildiği gibi gitmiyor. Çıkış yolu olarak da, yeni projeler alınmasına karar verildi. Yeni projeler için kalifiye bir kaç elemana ihtiyacımız olacaktı. İş ilanları, eş-dost tavsiyeleri neticesinde, şirkette epey bir geliş-gidiş-görüşme oldu. Kalifiye eleman çok yurdumda. Yeter ki isteyelim ama, doğru tutum bu muydu şirket için? Hayır.

Şirkette işler kötü ise, bütün çalışanlar toplanır ve işlerin gidişatı hakkında detaylı bilgi verilir.

– Neler yapılabileceği hakkında fikir istenir.

– Gerekirse en iyi fikri veren ve uygulamasında yer alan kişi ödüllendirilir. (Ben verirdim ama sorulmadı. Direkt patron düşündü ve uyguladı:))

-Yeni projeler için yelken açılacaksa, iş yerinin şartlarını zorlamayacak işlere girilmeli.

-Mevcut elemanlar, yeni projeleri destekleyemeyecekse, yeni elemanlar alınır.

-“Her işi yaparım” zihniyetli elemanlar değil de, işin hakkını verecek insanlara yatırım yapılır. (Evet yatırım. Doğru eleman en iyi yatırımdır!)

-Çalışanlara motivasyon turları atılır. “Kötü durumdayız”ı sürekli elemana hatırlatmanın verimi çok daha fazla düşüreceği hesaplanmalı.

-Yeni elemana “kurtarıcı” muamelesi yapılmamalı.

Sürer daha….

Bizim yeni elemana değil, doğru projeye ihtiyacımız vardı Sevgili İşverenim!

Comment here