Denedim-Yazdım

Makarnanın Tarifi Değişti!

Babam esnaftı benim. İlkokula başlamadan evvel yanında çalışmaya başladım. Üniversiteye gidene dek babalı-kızlı çalışmamız sürdü. İlçede olduğumuz için, yakın köylerden gelenlerin uğrak yeriydik. Köylerinden belli aralıklarla gelen köylüler, 5’er 10’ar kiloluk makarnalardan alırlardı. Onların dışında, maddi durumları iyi olmayan insanların da en rağbet ettiği ürünlerdendi bu koca paketli makarnalar. Üniversiteye gidene kadar çok fazla makarna yemişliğim yoktu benim. Ama uzun süren üniversite hayatımda kolay, hızlı ve ucuz olması nedeni ile benim ve neredeyse tüm öğrencilerin baş tacı yemeği olduğunu gördüm.

Daha çok sade tüketilen, açlığı gideren makarna 90’larda yeni bir hüviyete büründü. Filmlerde adam sevgilisini eve çağırıyor ve birlikte makarna yiyorlar. Adam sosunu öyle bir yapıyor ki, kız arkadaşının suratı Magnum ısıran ablanın yüzüne dönüyor. Hayır, bize çok uygun değil bu. Kız arkadaşı eve davet edip makarna mı ikram edilir ayol?

Eve misafir gelince de sadece makarna ikram edilmez. Niye? Ayıp ama! Makarna ile misafir geçiştirmek olur mu? Şuan yemek programlarında bir tane yarışmacı gösterin ki makarna yapmış olsun ballandıra ballandıra. Maazallah, tefe koyarlar adamı:)

Bu makarna hakikaten soslanınca başka mı oluyor acaba? Yani salça, yoğurt dışında başka ne konulur ki içine? Mayonez – ketçap kardeşlerle de fena olmuyor hani. Ama bu bile onu ana yemek kategorisine sokmaya yetmiyor. Fakat Selva bir güzellik yaptı. Ajansı Genna’nın süper lansmanı ile makarnanın tarifini değiştirdi. Umarım bu değişiklik makarnanın talihini de değiştirir. Anadolu’muza has yemeklerle, makarnayı birleştiren bu fikrin sahiplerini tebrik ederim. Tas kebaplı ve misket köfteli makarnayı beğendim ben. Unutmadan Uğur Yücel’in reklam performansının harika olduğunu da eklemezsem yazım eksik kalır.

Bir ne dipnot düşelim makarnaseverlere: “Hazırlayacağınız makarna soslarını makarna haşlanırken pişirip, makarna süzüldükten hemen sonra üzerine dökün ve karıştırın. Makarnayı ayrıca sosla birlikte tekrar pişirmeyin.”

Afiyet bal, şeker olsun:)

Comment here