Genel

Mail Yazmanın Adapları

Kült(!) mailler oluşmaya başladı net aleminde. Eğer bir mail adresiniz varsa, eninde sonunda, en azından bir kez gelip sizi de bulan maillerdir bunlar. Genelde bizi uyaran ve gelen iletiyi yaymamızı isteyen mailler. Kabak tadı vermelerini mi dersiniz, forward edilmekten paçavraya dönmüş olmalarını mı dersiniz, içeriklerinin elle tutulur tek bir yanlarının bile olmamasını mı, yıllara meydan okumalarını mı? 

Burdan çıkarılabilecekler nelerdir?
– Tahkik değil tahrik toplumuyuz hala.
– Viralde ve ağızdan ağıza pazarlamada ciddi bir potansiyelimiz var. Bunu değerlendireceklere çok ekmek yedireceği kesin.
– Mail atmanın incelikleri ile ilgili bir kitap yazılsa hiç fena olmayacak. Misal bu kitapta şöyle adab-ı muaşeret nevinden maddeler olsa;
– Mail demek mektup demektir. Mail aldığınızda, cevap verilmesi icab ediyorsa, cevaplamalısınız. 
– Bir maili çok beğendiğinizde ve birilerine iletmek istediğinizde, biraz elini yüzünü temizleyip göndermelisiniz.
– Mail atarken biraz düşünüp, adres defterinizdeki tüm isimlere değil, konu ile ilgileneceğini düşündüklerinize gönderi yapmalısınız.
– Mail adres çubuğunda on, yüz bin isim olması hiç şık değil. Estetik olarak yani:)
– Spam maillerin başına gelen, sizin vaktinizi ayırıp yolladığınız mailin de başına gelecektir. (Hatta ben bazı arkadaşlarımdan gelen mailleri, hiç bakmadan siliyorum. Belki çok önemli şeyler vardır içinde ama mühim değil zamanında az spamvari mail gönderip vaktimi almamıştı deyip rahatlıyorum.)
– .ppt ve .pps uzantılı mailleri gönderirken iki kere düşünüp gönderin. Yani kapladığı alanı, 
bağlantıyı kasmasını falan düşünüp öyle  gönderin. Bir de düşünsenize, siz asker değilsiniz. Gelen br maili hemen birilerine göndermeniz gerekmiyor. Mail çok güzel olsada, birileri iletmezseniz başınıza kötü şeyler geleceğini söylesede siz cesur ve kendiniz olmalısınız.

Comment here