Genel

Google’ın Mahkumiyeti Onandı!

Kimi firmalar Google’da yer almak için çaba sarfderken, kimileri bu arama motorunda olmayı, şirket bilgilerinin izinsiz yayımlanması olarak değerlendiriyor. İşte bu “izinsizlik” geçtiğimiz Eylül ayında Google’ın başına bir mahkeme derdi sarmıştı. Bugün karar onanmış. Diğer ülkelere misal teşkil ederse, biraz hareketli günler yaşanacağa benzer.

“Amerikan şirketine de haberleri yayımlama yasağı getirildi. Yasağın ve mahkumiyetin sebebi…Belçika adaleti, ülke gazetelerinin haberlerini izinsiz ve karşılık ödemeden yayımlayan internet arama motoru Google aleyhinde açılan davayı sonuçlandırırken Amerikan şirketine söz konusu haberleri yayımlama yasağı getirdi.

Brüksel Acil Karar Mahkemesi, Google’ın Belçika gazetelerinin haberlerine yer vermeyi sürdürmesi halinde günde 1 milyon avro tazminat ödemesine yönelik 5 Eylül 2006 tarihli adli kararı onayladı.

Belçika’da basın telif haklarını kontrol eden kurum olan Copiepresse tarafından açılan davada, Google “haber hırsızlığıyla” itham edildi. Haber üreticileriyle Amerikan şirketi arasında hiçbir uzlaşma olmadığı belirtildi. Mahkeme, Google’dan Belçika gazetelerinden izinsiz aktardığı tüm haber ve fotoğrafları sitelerinden silmesini istedi. “

Comment here