Gift Marketing

Womm Konferansı’nda, konuşmaların notlarını alırken, arada bir de Onur’la konuşmakta idim. O’nun, konuşmacının ve çevirmenin sesleri birbirine karışınca aklıma çok güzel bir fikir gelmişti ve ben fikrimi not alıp, “İnşallah kimsenin aklına gelmemiştir şimdiye dek.” demiştim. Hemen oracıkta zihnimde kurguladım fikrimi, isim bile verdim kurguma. Gift Marketing!

………

Birkaç gün evvel, Ideefixe’e bir sipariş verdim. Bugün geldi paketim. Paketi açtığımda bir de ne göreyim, Koçtaş’ın ürün kataloglarından biri. Benim aldığım ürünle Koçtaş’ın bir ilgisi yoktu gerçi.

……..

Biraz Orhan Pamuk tarzı oldu yazdıklarım ama durun şimdi birleştireceğim parçaları:) Aklıma gelen fikir şu idi;

– Online alışveriş sitelerinden, müşterilere ulaşan paketler içine, müşteriyi rahatsız etmeyecek büyüklükte, broşür, katalog, promosyon ürünü konulsa,

– Online alışveriş sitelerindeki ,”Şu ürünü alanlar, şunu da almış.”tan hareketle, sizin bir ürünüzü alan müşterilerinize, aynı ürün grubundan ya da yakın ürün gruplarının tanıtımını da göndermek.

Mesela, A firması traş makinası satıyor. B firması ise; krem, losyon, yüz bakım ürünleri. Traş makinası siparişi verenlerin paketlerine, B firmasının tanıtımlarının konmasının hem müşteriye, hem firmalara artısı olacaktır.

Benden evvelce düşünüp, harekete geçenleri kutluyorum:)
…………

Bir de gözüme takılanlar;

* Blogger Türkçe hizmet vermeye başladı. Sağolsun.
* Google’ın Yuri Gagarin logosu pek şirin olmuş. Bill Gates’in uzay yolculuğu da şimdiden hayırlı olsun. Yediği, içtiği onun olsun da gördüklerini gelip bize anlatsın isteriz:)
* Birçok çocuk, ağlar vaziyette bile olsa reklamlar çıkınca susuveriyor ve TV’ye kilitleniyor. Anlam veremiyordum. Vitra’nın yeni reklamını izleyene dek. Bir insan bir reklamı izlerken dinlenir mi, kilitlenir mi, yine çıksa der mi? Evet, diyorum. Ajansına teşekkür ediyorum.
* BİM’den adı Patito olan bir cips aldım. Evcek denedik ve pek bir beğendik. Şimdilerde müdavim olduk. Her akşam Patito ve film. Patito talebimizi görünce, baharatlı versiyonunu sundu. Onu da sevdik. Öneridir.

Comment here