GenelTavsiye Kitaplar

Dünyayı değiştirmek bize mi kaldı?

Bu hafta elimde iki kitap var. Biri başlarken diğeri bitiyor. Birinde giriş alıntısı, yekdiğerinde bitiş alıntısı, iki söz vardı. Güzel bir uyum olduklarını düşündüğüm için, ikisini de yazacağım. Kitaplarla ilgili düşüncelerimi de bir sonraki posta bırakacağım.

Margaret Mead, antropolog(1901-1978)

“Küçük ama düşünen, kararlı vatandaşlardan oluşan bir grubun dünyayı değiştirebileceğinden kuşkunuz olmasın. Gerçekten de bugüne kadar dünyayı değiştirenler hep bu tür gruplar olmuştur.”

Wetminister Manastırının bodrumunda bir Anglikan piskoposunun mezarının üstünde şunlar yazmaktadır:

“Genç ve hür iken, düşlerim sonsuzken, dünyayı değiştirmek istedim. Yaşlanıp akıllanınca, dünyanın değişmeyeceğini anladım.
Ben de düşlerimi biraz kısıtlayarak, sadece memleketimi değiştirmeye karar verdim. Ama o da değişeceğe benzemiyordu.
İyice yaşlandığımda artık son bir gayretle sadece ailemi, kendime en yakın olanları değiştirmeyi denedim. Ama maalesef bunu da kabul ettiremedim.
Şimdi ölüm döşeğinde yatarken birden fark ettim ki; önce ve yalnız kendimi değiştirseydim, onlara örnek olarak ailemi de değiştirebilirdim.
Onlardan alacağım cesaret ve ilhamla, memleketimi daha ileri götürebilirdim.
Kim bilir, belki dünyayı bile değiştirebilirdim.”

Tarihi, zamanı, çağı ve bu vesile ile dünyayı değiştirenlere bir bakın. Ortak ne görüyorsunuz?

-27 defa kuşatılmış İstanbul, Fatih’e yar olurken, bir çağ kapanıyor, bir çağ açılıyordu. Tarih yenileniyordu. 21 yaşında bir genç dünyayı değiştiriyordu. Acaba çıkış noktası ne idi?

-Bir garajda kendince yazılım üreten, tehdit unsuru hiçbir yanı olmayan, gözlüklü, sıkılgan delikanlı, Microsoft’u ile dünyayı bambaşka bir yere taşıyordu. Çıkış noktası ne idi?

Hep şirketler için uyguladığımız SWOT Analizini dünyayı değiştirmiş olan insanlara uygularsak, daha sonra kendimiz için bir analiz yaparsak, çıkış noktalarını buluruz gibime geliyor.

1)Güçlü yönleri(m)
2)Zayıf Yönleri(m)
3)Fırsatları(m)
4)Tehditleri(m)

Dünyayı değiştirmeye gelince; böyle bir idealim yok ama eğer dünyaya, insanların işlerini kolaylaştıracak birkaç şey sunabilirsem, rahat rahat ölebilirim.

Comment here