Genel

Topu elle oynamak üçkağıtçılık mı? Kurnazlık mı?


Futbolu sevenlerin dergisi Four Four Two’da bu ay, efsanevi oyuncu Maradona ile yapılan bir röportajı yayınlamış. Tek nefeste okudum desem yeridir. 54 kilo vermiş ve uyuşturucuyu bırakmış hali ile çok iyi görünen Maradona, 86 kupasını çat çat gözümün önüne getirdi. Onu seviyorum. Çılgınlıklarını, çekincesiz söylemlerini…Üzerinden yıllar geçse de o hala efsane. En kötü anlarında bile, adını kullananlara para kazandıran küçük adam o. Eli ile attığı gol için, benim değil Tanrı’nın eliydi diyen ve açıklama olarak ta,
“İngiliz taraftarlara saygısızlık etmek istemem ama bu futbolda olabilen bir durum. Biz buna alışkınız, daha önce Arjantin’de elimle goller atmıştım. O pozisyonda Shilton topu almaya çok yakındı. Ben de daha yükseğe sıçrayıp, kafa vuramayacağımı anladığımda o hareketi yaptım. Sonra kafamı geriye yasladım ve koşmaya başladım. Ben koşarken Shilton henüz farkında değildi.Ona süpürücü olarak oynayan Terry Fenwick söyledi. Elimi havaya kaldırırken görmüş. Yan hakeme baktığımda orta noktaya doğru koşuyordu ve ben o andan itibaren “Gooooolll” diye bağırmaya başladım. Sonra döndüm, hakemin oltaya düşüp düşmediğine baktım. Balık oltaya gelmişti, hepsi bu kadar!” sunan adamdır o. Son günlerde Anka gibi, küllerinden doğup, küllerimle bile Maradonayım ben diyen adam. 4 Nisan 2005’te taaraftarlar tarafından geçmişin en büyük idolü seçildi.
-1 Mayıs 2005’te La Gazzette della Sport, Napoli (Maradonanın takımı) yıllarının en iyi görüntülerini içeren bir DVD çıkarır. Sıkı durun bu DVD 3 günde tam 150.000 satar. Napolili bir yetkili Maradona zamanında soyunma odasında iki bank olduğunu açıklar: biri onun diğeri takımın geri kalanı için. “Yeni oyunculara yasaklı bankı anlatırdım. O ayrıldıktan sonra bile kimse bankına oturmaya cesaret edemedi.”
-9 Haziran 2005’te ayrıldıktan 14 yıl sonra Napoli’ye döner. Ciro Ferrara’da oynanacak maça seyirci olarak( dikkat edin sadece seyirci olarak) katılması bilet satışlarını 15.000’den 58.000’e çıkarır.
-13 Ekim 2005, Le Rupplica gazetesi televizyon programından (10’un Gecesi şovu. 13 bölüm yayınlanır. Her bölüm tam anlamıyla unutulmazdır. Hatta son bölümünde kendi yaptığı yağlıboya tabloyu açık arttırmayla satışa sunar. 320.000 Euro’ya alıcı bulur. Ama parayı bir hayır kurumuna bağışlar.) kazanacağı 4 milyon Euro’ya maliyenin el koyacağını açıklar. Maradona son programa çıkmaz.
O böyle bir adam işte….

Comment here