Küresel Isınma İçinde Pazarlama Fırsatları Var mı?

Önce “Globalleşme” geldi dilimize. Küreselleşme diye oturdu şükür. Şimdilerde de bir küresel ısınmadır gidiyor. Filmler, haberler, konuşmalar, seminerler, reklamlar… Geçen bir haber kanalında, İstanbul’un uzak semtlerinden birinde, ev hanımlarına mikrofonu uzatmıştı muhabir. Sanki dünyada ve ülkemizde çok iyi anlaşılmıştı ya konu, sıra varoşlardaki insanları test etmeye gelmişti. Soruyor muhabir tüm bilgiçliği ile;

-Efendim küresel ısınma hakkında ne biliyorsunuz?

Cevaplar çok kısa idi. Ya dudak büküyorlardı insanlar sorulan soruyu bilemiyor olmanın mahçubiyeti ile ya da anlamamış oluyorlardı. Neyse ki azimli muhabirin eline bir bilen çıktı ve o da şöyle dedi;

– Tabi ki biliyorum. Suyun bitmesi değil mi?
————————————————–

Küresel Isınmanın etkileri her geçen gün artmakta iken, bu konuda işletmelerin acil eylem planına geçmesi mantıklı olur. Hoş geçenler mutlaka vardır ya ben yine de aklıma gelmiş iken söyleyeyim. Her krizde bir fırsat mutlaka vardır. Hava sıcaklıklarındaki artışı düşünürsek, yazlık kıyafetlerin bu gerçek gözönünde bulundurularak üretilmesi ve reklamlarında bunun vurgulanması güzel olur.

Yenilen yiyeceklerin sıcaklarda insanı rahatsız etmeyen ve olabiliyorsa çok fazla susatmayan türden olması ne güzel olur.

İnsanların genelde içeride olmayı tercih edeceği düşünülürse TV, radyo programlarının daha izlenilebilir, dinlenilebilir hale getirilmesi çabaları başlayabilir.

Her çantanın bir tarafında su konabilecek gözler olabilir. Şapkalar epeyce ön plana çıkarılabilir ve mümkün olabiliyor ise şapkalara serinletici mekanizmalar yerleştirilebilir. (Bu konu ile ilgili olarak bugünlerde oldukça popüler olan mucitlerden destek alınabilir.)

Satılan her ürünün üzerine küresel ısınma ile ilgili bilgilerin ve önlemlerin yer aldığı ufak etiketler, ilaveler eklenebilir.

Halı ve otomobil yıkmayı sevenler için, bol su gerektirmeden temizlik sağlayan deterjanlar, bezler, temizlik aparatları sunulabilir.

Daha çok şey yapılabilir ama benden şimdilik bu kadar.

——————————————-

Yaşanılır bir dünya için benim yapabildiğim en iyi şey, suyu daha tasarruflu kullanmak. Bunun için ciddi ciddi çaba sarfetmek.

Küresel ısınma nedir?

“İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor. “

Daha fazla bilgi için hazırlanan siteyi ziyaret etmenizi isterim.

Comment here