Kritik-mim

Dönem dönem olduğu üzere yine bloglararası bir turnuvaya Suat Bey’den aldığım pasla iştirak ediyorum.
Bana pası atan blogu eleştirip, sonra da beni eleştirecek bloggerlara topu atacağım. Turnuvanın genel anlatımı böyle.

Gelelim işimize;

Blog adı: Gelenek olan blog adı bu yıl içinde hiçbir açıklama yapılmadan (tamam yapıldı:)) düşünceler olarak değişti ki, ben gelenek halini daha çok sevenlerdendim. Okura sormadan böyle kararlar almak doğru gelmiyor bana. Ama Suat Bey diyecek ki, ” Ayol orası benim bahçem. Ne ekersem, ne biçersem benimdir. Size ne?” o zaman diyecek bir şey kalmaz.

Blog Yapısı: WordPress yapısı kullanılan blogun işlecselliğini iyi buluyorum. Sadece renkleri beni uzun süre sayfada tutmaya yetmiyor çok defa.

Blog içeriği: Güncel olayları kendi hayat tarzı ve düşünce dünyasından süzerek yorumlayan Suat Öztürk’ün bu konudaki başarısına diyecek yok. Birçok köşe yazarından daha iyi yazdığını ve bir tarzı olduğunu kabul ediyorum. Tek sorun, yazıları okurken bir süre sonra odağımı kaybediyorum. Yazıları fazla detaylı ve uzun bulabiliyorum. Sanki yazı yazılırken odak kaybediliyor. Bunda da Suat Bey’in olmuşken en iyisi olsun, kimseye eleştirecek kapı kalmasın, yanlış anlaşılmaya sebep olmasın kaygısını seziyorum. Adı üstünde Suat Bey’in düşünceleri o yazılar. Mükemmel ya da süper tespitler olması gerekmiyor. Bir de bu durumun bence ne kötü yanı, yazının samimiyetini kaybetmesi. Blogger yazılarına samimiyeti yeterince yansıttığında, okur-blogger ilişkisi daha derin kuruluyor. Yani ben yazılarda Suat Abiyi de bulmak isterim. Suat Öztürk’ü soğuk buluyorum.

Suat Bey bu eleştirileri okurken çok acımasızca bulacak belki. Ama tasalanmayınız efem. Ben de topu hiç huyum olmamakla birlikte eleştirilerin kralına yani Müzmin Anonim’e ve fikirlerine gerçekten kıymet verdiğim ve kıskandığım insan Mehmet Doğan’a atıyorum.

Eee bunca eleştiri sonrası çuvaldızı kendimize batırmak nevinden, Nef’i den bir iki mısra gerek buraya:)

Siham-ı Kaza’dan

Hiç hanlık satılır mı hey edebsiz hain
Tutalım olmamış ol fitne muazzam a köpek

Sen kadar düşmen-i devlet mi olur a hınzır
Ne turur saltanatun sahibi bilsem a köpek

Ehl-i dil düşmeni din yoksulu bir melunsun
Öldürürlerse eğer can-be-cehennem a köpek

Comment here