Genel

İnsan Kaynakları ve Ülkem-I

Öğrenciliğimde dahil olmak üzere takriben 6 yıldır iş hayatındayım. Çok farklı sektörlerde bulunma şansım oldu. Kısa-orta-uzun vadeli iş tecrübelerimi edinebilmek için işbaşvurularında bulunmuşluğumun sayısı fazladır. Okul bittikten sonraki ilk dönemlerde, tam bir işbaşvuru maratoncusu kesilmiştim. O günden bugüne iş ilanı- işbaşvurusu- işe alım sacayaklarında nasıl değişiklikler olduğunu anlatmayacağım. Birçoğunuz aynı şeyleri yaşadı ve yaşamayı sürdürüyordur. Açacağım konu fazla dallı budaklı olup, bir dalından tutarak ilerleyeceğim şimdilik.
Şuan çalıştığım şirkete girerken, uzun soluklu girme kararı aldığım için, boğazıma kadar dayanmadıkça, çıkmayı düşünmedim. İşverenim bu konuda beni fazlasıyla düşündürtse de, ben bildiğimden şaşmadım. Yeni mezun arkadaşlardan tutun da, işe yeni aldığımız elemanlara kadar herkese önerim bu;
Çalıştığınız yerden kaçmak çözüm değildir. Fazlasıyla kötü olmadıktan sonra, çalışılan yerlerin, sadık ve uzun soluklu çalışanları olmayı salık veririm. Bold yazılmış yerden anlamanızı istediğim şey; kişisel ve iş gelişiminize katkı sağlıyorsa olacaktır ki, bu çok önemlidir. Çünkü, bilgi en iyi yatırımdır. Sevdiğim ve mutlu olduğum işi yapmak istiyorum, diyorsanız, hatırlatmak isterim ki, işi sevmek ve işte mutlu olmak sizin elinizdedir. Bu gücü kendinizde bulmak ve etrafınıza yaymak çok zor olmasa gerektir. Eğer zor diyorsanız,evet, sizin için zor derim ben de.
Melih Arat diyor ki; bir CV’ye baktığımda, birçok işyeri adı ve kısa çalışma aralıkları görüyorsam, CV sahibi hakkında olumlu bir izlenime sahip olamam.

Comment here