Genel

Başbakan Ülkeyi Pazar-lar mı?

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Dünyanın tüm girişimcileriyle görüşürüm. Bakan arkadaşlarıma da her yerde görüşmelerini tavsiye ederim. Çünkü ben ülkemi adeta pazarlamakla mükellefim” dedi. Başbakan Erdoğan, sekiz yıl önce İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde temel atma törenine katıldığı İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’nin dün açılışını yaptı. Açılışta konuşan Erdoğan, son bir hafta içinde piyasalardaki dalgalanmalara dikkat çekti. Erdoğan şöyle dedi: “Köşeli konuşuyorsun diyorlar. Kusura bakmayın yine köşeli konuşacağım. Piyasalardaki dalgalanmanın üzerinde durmamız gerekiyor. Bize dışarıdan düşman gerekmez. Biz bize yetiyoruz. Manyas’ta kuş gribi olayı oldu. Nasıl abarttılar, nerelere tırmandırdılar! Bilen de bilmeyen de konuştu. Türkiye’nin başbakanı konuşur inanmazsın, bakanı konuşur inanmazsın, ehliyet sahibi olanlar konuşur inanmazsın, ya sen neye inanacaksın Allah aşkına?”

Birkaç gün önceki konuşmasını okuduğumda, Başbakana hak vermedim değil. Eğer ülkenin pazar-lamasını o ve Cumhurbaşkanı yapmayacaksa, kim yapacak? Her ne kadar bazı yazarlar tarafından, o bir CEO, Türkiye’de bir şirket değil, yorumu yapıldı ise de, ben olaya Ertuğrul Özkök gibi bakmayı yeğliyorum. (Link verme konusunda ki tecrübesizliğim dolayısı ile sizi geçmiş yazılarıma yönlendiremiyorum. Ama konu hakkında beni aydınlatacak, maillerinizi beklerim.)

İlginçtir ki, bu konuşmayı eleştiren yazarlarımız, pazar-lamayı satış olarak algılıyorlar. Satışı ise, öyle bir tabirle sunuyorlar ki, ne diyeceğimi bilemiyorum. İşte Başbakanın sözlerinin bulduğu yankı; “Türkiye’yi Satmak!”

En acil tarafından pazar-lamacıların (gurular tercihtir, ben had aşmayayım) bir araya gelip, pazar-lama ilmini ifade etmesi, Başbakanın bu söylemine gereken stratejiklerle destek verilmeli. Üstelik burada, siyasi fraksiyonları unutarak hareket etmek iyi olur, derim. Aşağıda bir link vereceğim. Tıklayıp, Özkök’ün yazısına ulaşılabilir.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=3404305&yazarid=10

 

 

 

Comment here